Susidurti su automobilio vertinimo procesu anksčiau ar vėliau tenka daugeliui vairuotojų. Šis procesas padeda ne tik parduoti arba įsigyti automobilį už palankią kainą, bet ir išvengti nesklandumų po autoįvykių. Taip pat kai kuriais atvejais jis gali būti privalomas, pavyzdžiui, norint pirkti transporto priemonę lizingu, gauti automobilį kaip palikimą ir t.t. Lietuvoje automobilio vertinimas pasirenkamas gana nedažnai, todėl galima pastebėti, jog daugelis iki šiol ne tik nesupranta, kokia šių paslaugų nauda, bet ir skuba pasirinkti vertintoją, kartais neatsižvelgdami nei į jo kvalifikaciją, nei į patirtį. Verta iš karto skirti šiek tiek laiko ir pasidomėti, kas atlieka automobilio vertinimą, kaip atliekamas šis procesas, jog galėtumėte būti tikri, kad paslaugų kokybė atitiks turimus lūkesčius.

Kada reikalingas automobilio vertinimas?

Automobilio vertinimas gali būti atliekamas dėl įvairių priežasčių:

 • norint sužinoti parduodamo arba perkamo automobilio realią vertę;
 • siekiant nustatyti apgadinto automobilio nuostolius;
 • įkeičiant automobilį;
 • norint gauti socialinę paramą už automobilį;
 • norint sudaryti įmonės ar transporto priemonės savininko finansines ataskaitas;
 • siekiant apmokestinti ar apdrausti automobilį.

Kas yra transporto priemonių vertintojas?

Transporto priemonių vertintojai – tai kilnojamojo turto vertintojai, kurie specializuoti transporto priemonių vertinime ir yra šios srities ekspertai. Tai kvalifikuoti specialistai, turintys ne tik teorines, bet ir praktines žinias apie transporto priemonių vertinimą.

Ar transporto priemonės vertinimą gali atlikti bet kas?

Transporto priemonių vertinimo procesas yra gana sudėtingas, reikalaujantis daug specifinių žinių. Todėl net ir tie, kurie domisi automobiliais, ne visada gali tinkamai įvertinti transporto priemonę ir nustatyti, kokia yra jos vertė. Taip yra dėl to, nes norint įvertinti transporto priemonę, reikia išmanyti ne tik apie automobilius, bet ir rinkos konjunktūrą. Dėl šios priežasties verta kreiptis tik į profesionalius automobilių vertintojus. Patyrę ekspertai ne tik pateiks transporto priemonės vertinimo ataskaitą, bet ir argumentuos bei pagrįs išvadas ginčo atveju.

Į ką atkreipia dėmesį vertintojas, vertindamas automobilį?

Automobilio vertinimas apima daugybę dalykų, apžvelkime svarbiausius:

 • Automobilio registracijos data. Kuo naujesnis automobilis, tuo didesnė jo vertė.
 • Markė ir modelis.
 • Rida. Didesnė rida rodo, jog automobilio dalys galimai bus susidėvėjusios ir greitu metu reikės jas keisti. Visgi yra svarbu suprasti, jog šiais laikas viskas yra įmanoma, net ir atsukti ridą.
 • Automobilio būklė. Važiuoklė, salonas ir visi kiti dalykai taip pat turi daug įtakos automobilio vertės nustatymo procese.
 • Degalų rūšis.
 • Automobilio įranga ir jos kokybė.
 • Automobilio padangos (pavyzdžiui, brangios komercinio transporto priemonių padangos).

Net ir smulkmenos gali turėti įtakos galutinei automobilio vertei

Nepriklausomi automobilių vertintojai visada atkreipia dėmesį ne tik į pagrindinius kriterijus, bet ir į smulkmenas, kurios gali turėti įtakos bendrai automobilio vertei:

 • Automobilio paskirtis. Transporto priemonės vertė gali būti mažesnė, jei automobilis priklausė įmonei, vairavimo mokyklai ar buvo naudojamas pavėžėjo paslaugoms atlikti.
 • Kur buvo laikomas automobilis? Savaime suprantama, jog automobilio būklė bus geresnė, jei šis buvo laikomas garaže, o ne lauke.
 • Svarbu ne tik rida, bet ir tai, kokiais keliais teko važiuoti automobiliui.
 • Automobilio kainai įtakos gali turėti net ir tai, kiek savininkų šis automobilis turėjo prieš tai.

Keli patarimai, kaip pakelti automobilio vertę

Automobilių savininkai kartais nustemba sužinoję, kiek iš tikrųjų yra verta jų transporto priemonė. Visgi nusiminti nereikėtų, kadangi tam tikri būdai gali padėti gerokai pakelti automobilio vertę:

 • Automobilis smarkiai nuvertėja, jei yra su defektais. Tokiais atvejais reikia pagalvoti, gal apsimoka atlikti automobilio remontą ir pakelti jo vertę? Apskaičiuokite, kokios būtų išlaidos ir nuspręskite, ar toks variantas padės uždirbti iš automobilio pardavimo daugiau.
 • Transporto priemonė dažnai parduodama su papildomais priedais, pavyzdžiui, padangų komplektu, gesintuvu ir t.t. Nustebsite, tačiau tai taip pat gali gerokai pakelti automobilio vertę. Be to, transporto priemonę su papildomais priedais parduosite lengviau.

Ar buvęs automobilio vairuotojas turi įtakos transporto priemonės vertei?

Mitas, jog automobilio vertei turi įtakos tai, kokio amžiaus ar lyties asmuo prieš tai jį vairavo. Kai kurie gali bandyti derėtis, teigdami, jog automobilį vairavo jaunas vairuotojas, todėl jis gali būti labiau susidėvėjęs. Visgi tokie neargumentuoti veiksniai neveiks vertės, jei savo pardavimo kainą pagrįsite nepriklausomo vertintojo ataskaita.

Kodėl vertintojai pateikia dvi automobilio kainas?

Ataskaitoje matysite nurodytą individualią transporto priemonės rinkos vertę. Kuo ji skiriasi nuo rinkos kainos? Rinkos kaina nurodo jūsų transporto priemonės pardavimo lūkesčių kainą. Rekomenduojama nustatyti automobilio kainą, atsižvelgiant į realią (individualią) transporto priemonės vertę.

Kaip pasirinkti transporto priemonės vertintoją?

Transporto priemonių vertinimas yra gana sudėtingas procesas, todėl rizikinga kreiptis į bet kurį vertintoją, nepasidomėjus apie jį ir jo sukauptą patirtį. Į ką svarbu atkreipti dėmesį?

 • Ar vertintojas atlieka transporto priemonių vertinimą? Klaidinga manyti, jog vertintojas gali atlikti bet kokio objekto įvertinimą. Ieškokite specialisto, kuris specializuojasi transporto priemonių vertinime.
 • Svarbu pasiteirauti apie specialistą automobilių aptarnavimo ir remonto įmonėse.
 • Vertinimo kaina taip pat daug ką pasako apie specialistą ir pačią įmonę. Mažiausias kainas rinkoje siūlantys vertintojai įprastai turi mažiau patirties arba prastą reputaciją. Jų pateiktose ataskaitose bus nurodytos išvados ir nuomonė, tačiau didelė tikimybė, jog draudimo bendrovės į jas neatsižvelgs. Brangesnes kainas siūlantys specialistai turi didesnę patirtį, taip pat yra žinomi ir draudimo bendrovėse, todėl jiems nekils abejonių, ar ataskaitoje pateiktos išvados atitinka realią situaciją.

Kaip vyksta automobilių vertinimas?

Automobilio vertinimo procesas prasideda nuo transporto priemonės apžiūros. Vertintojas ne tik nuodugniai apžiūrės, bet ir nufotografuos jūsų automobilį, todėl nereikia tikėtis, jog apžiūra truks vos kelias minutes. Sekantis žingsnis – dokumentų peržiūra. Specialistas iš anksto jus informuos, kuriuos dokumentus turėsite atsinešti į susitikimą. Įvertinęs automobilį, vertintojas pateiks jums transporto priemonės ataskaitą.

Kiek trunka automobilio vertinimo procesas?

Įprastai transporto priemonės vertinimas trunka 1-3 dienas. Visgi proceso trukmė gali kisti, priklausomai nuo to, kuri įmonė pasirenkama bei kada bus pateikti reikiami dokumentai.