Nekilnojamasis ir kilnojamasis turtas yra pagrindinės materialaus turto rūšys, formuojančios žmogaus turtinį pagrindą, vaidinantį svarbų vaidmenį 21 amžiaus ekonomikoje. Supratimas apie šias turto rūšis ir jų vertės nustatymo procesą yra esminis veiksmas, siekiant sėkmingai valdyti turimą turtą ir užsitikrinti finansinį stabilumą ateityje.

Nekilnojamasis ir kilnojamasis turtas: rūšys ir vertinimas

Turtas, kuris negali būti perkeltas iš vienos vietos į kitą, nepakeitus jo paskirties ir nesumažinus vertės, laikomas nekilnojamu turtu. Nekilnojamajam turtui yra priskiriama:

 • gyvenamosios paskirties turtas (namai, butai);
 • komercinės paskirties turtas (biurai, parduotuvės, sandėliai);
 • pramoninės paskirties turtas (gamyklos ir kiti pramoniniai pastatai);
 • žemės ūkio paskirties žemė, naudojama ūkininkavimo tikslais;
 • sunkiosios transporto priemonės (registruoti jūrinių laivų ar orlaivių registre: laivai, orlaiviai);

Turtas, kurį galima perkelti, vadinamas kilnojamuoju turtu. Pagrindinės jo rūšys: transporto priemonės, pramoninės mašinos ir įrenginiai, elektroniniai prietaisai, juvelyriniai dirbiniai, knygos, mediena, augalai.

Nekilnojamojo ir kilnojamojo turto vertę nustatyti prireikia, kai:

 • sudaromos finansinės ataskaitos;
 • turtas apmokestinamas;
 • būtina nustatyti patirtus nuostolius;
 • turtas įkeičiamas;
 • turtas apdraudžiamas;
 • turtas parduodamas arba kitaip perleidžiamas;

Vertinimas tik nekilnojamam turtui dažniausiai atliekamas tuomet, kai yra imama paskola turto įsigijimui arba statybų užbaigimui. Nekilnojamojo turto įvertinimui reikia pateikti kadastrinių matavimų bylą (individualiais atvejais ir kitus dokumentus), o kilnojamojo turto įvertinimui reikia pateikti turto nuosavybės teisę patvirtinančius dokumentus (įsigijimo dokumentus, inventorinę kortelę (įmonėms)).

Nekilnojamasis turtas visais laikais buvo ir yra puiki investicija, todėl, kad jo vertė sąlyginai nekrenta. Nekilnojamasis turtas formuoja mūsų finansinį pagrindą.

Nuo ko priklauso paveldėto turto vertė?

Tinkamas paveldėto nekilnojamojo turto vertės nustatymas yra svarbi testamento tvirtinimo dalis, nes turtas negali būti paskirstytas, kol nėra žinoma jo vertė. Jeigu paveldėjote arba jums buvo padovanotas nekilnojamasis turtas ir neatlikote turto vertinimo, notaras, tvarkydamas jūsų nuosavybės dokumentus įprastai užfiksuoja turto vertę, remdamasis vidutinės rinkos vertės duomenimis. Deja, bet dėl neatliktos išsamios turto vertinimo analizės, vidutinė rinkos vertė paprastai neatitinka realios individualios nekilnojamojo turto rinkos kainos. Retrospektyvinio vertinimo paslauga nekilnojamajam turtui ypač aktuali, kuomet reikia nustatyti, ar už paveldėtą turtą turite mokėti mokesčius: jeigu turtas yra parduodamas nepraėjus 10 metų nuo jo paveldėjimo datos, už jį gali tekti mokėti gyventojų pajamų mokestį.

Turto vertei paveldėjimo arba dovanojimo atveju įtakos turi tokie veiksniai, kaip:

 • Namo dydis ir vieta – žmonės vertina naudingojo ploto dydį, miegamųjų, vonios kambarių skaičių. Nemažiau svarbi yra ir namo vieta – tvarkingas rajonas, patogi susisiekimui lokacija tik padidins parduodamo namo vertę.
 • Išsiskiriančios savybės – jei būstas yra unikalus, išsiskiriantis (patogus išplanavimas, didelės erdvės, priestatas sode ar pan.), tikėtina, kad tai padidins jo vertę.
 • Lyginamieji turto objektai – kaimyniniai nekilnojamojo turto objektai taip pat yra nemažiau svarbūs, nes aukštos klasės, tvarkingas rajonas padės išlaikyti aukštesnes kainas.
 • Nekilnojamojo turto būklė – prižiūrėtas ir išlaikytas būsto vidus ar išorė tikrai padidins nekilnojamojo turto vertę. O jeigu būstui įmanoma atlikti korekcijų – išplėsti, pastatyti priestatą ar pan. – pirkėjai eis iš proto – žmonės vertina galimybę gauti pridėtinės naudos!

Paveldėto turto valdymas ir vertinimas gali sukelti papildomų iššūkių, ypač jeigu turto teisės yra neaiškios arba yra keli paveldėtojai. Būtent todėl yra labai svarbu turėti aiškų supratimą apie turto vertės nustatymo procesą ir teisinius aspektus, siekiant išvengti galimų konfliktų, nesusipratimų ar net teisinės atsakomybės.

Jeigu jums reikalinga išsami turto vertinimo ataskaita arba nenutuokiate, kiek vertas paveldėtas būstas – susisiekite nemokamai konsultacijai dėl retrospektyvinio nekilnojamojo ar kilnojamojo turto vertinimo.